X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
ف مثل فوتبال
1386/07/11
گزارشARD از رمضان در بوندس لیگا؛

گزارشARD از رمضان در بوندس لیگا؛
ریبری، هاشمیان و... بازیکنان معتقد در فوتبال آلمان
آهانفوف مراکشی الگوی بازیکنان مسلمان

فرا رسیدن "ماه مبارک رمضان" باعث شد تا سایت اینترنتی شبکه‌ی تلویزیونی ARD آلمان به وضعیت بازیکنان مسلمان بوندس لیگا در این ماه بپردازد.

در این مطلب آمده است: «رمضان، ماه روزه در اسلام، زمانی بسیار مقدس و روحانی به شمار می‌آید. با این وجود برخی از بازیکنان مسلمان در آلمان به آیین این ماه توجه ندارند. بازیکنانی از جمله برکانت گوکنان (مونیخ 1860)، سردار تاسکی و سامی خدیرا (اشتوتگارت) و هلیل آلتینتوپ (شالکه) بازیکنان مسلمانی هستند که در سال جاری روزه نمی‌گیرند!. برخی از این بازیکنان روزه را باعث افت بدنی خود می‌دانند. بازیکن شالکه در این باره به فشار زیاد بازی‌ها اشاره می‌کند. او باید در چهار رقابت بوندس لیگا، جام حذفی آلمان، لیگ قهرمانان اروپا حضور داشته باشد. بازی با تیم ملی ترکیه در رقابت‌های مقدماتی یورو 2008 هم نباید از نظر دور داشت».

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: «رمضان نهمین ماه تقویم اسلامی براساس سال قمری است که ماه روزه‌داری به شمار می‌آید. شروع این ماه با رویت هلال ماه در آخرین شب ماه شعبان است. این ماه در سال جاری از 13 سپتامبر آغاز شد. آخرین روز آن هم 12 اکتبر خواهد بود. این به معنای 30 روز روزه‌داری است.

عادل شیحی (کلن)، فرانک ریبری (بایرن مونیخ) و وحید هاشمیان (هانوفر) همگی بازیکنانی معتقد به شمار می‌آیند که زندگی‌شان را براساس دستور قرآن به پیش می‌برند.»

ARD در بخش دیگری از مطلب خود به عبدالعزیز آهانفوف اشاره می‌کند و او را الگویی برای بازیکنان مسلمان برمی‌شمرد.

بازیکن آرمینا بیله فلد در این باره گفت: «رمضان فرصتی برای ارتباط مستقیم فرد با خالقش است. نوعی عبادت خدا که باید عاری از هرگونه تظاهر و ریا باشد. بنابراین روح باید پالایشی پیدا کند و رابطه با خدا هم محکم شود.»

آهانفوف، الگویی درخشان برای بازیکنان مسلمان است و این بازیکن آلمانی یک مراکشی معتقد است که در طول ماه رمضان از خوردن و آشامیدن دوری می‌کند.

این مهاجم که تاکنون 12 گل در 60 بازی‌اش در بوندس لیگا به ثمر رسانده، گفت: «دو سه روز اول روزهای بسیار دشواری هستند اما، در ادامه فرد به آن عادت می‌کند.»
آهانفوف به این موضوع که روزه تاثیر منفی بر عملکرد او دارد، باور ندارد. او تنها براساس ایمان زندگی می‌کند و آن را مهمترین چیز می‌داند. او دو سال پیش در جریان ماه رمضان پشت سر هم گلزنی می‌کرد. او آن زمان در دویسبورگ بازی می‌کرد. این بازیکن 29 ساله در فصل جاری باید به تکرار موفقیت‌ همانند دو سال پیش صبر کند. پس از شکستن پا، او در اوت 2006 دوران سختی را پشت سر گذاشت.

نویسنده‌ی این مطلب، موارد استثنا در ماه رمضان برای روزه گرفتن را نیز از نظر دور نداشته است. او به فرمایش قرآن درباره واجب نبودن روزه برای افراد بیمار، زنان باردار،‌ کودکان خردسال و کارگرانی که مشاغل بدنی دشواری دارند، اشاره کرده اما، این که بازیکنان فوتبال هم شامل این گروه می‌شوند یا خیر، با تردید روبرو است.

عناوین آخرین یادداشت ها
خوش آمدید
آرشیو
موضوع بندی
عضویت کاربران بلاگ اسکای
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 130784